Що таке емаль?
Емалеві фарби (емалі) - лакофарбові матеріали, які складаються з розчиненої в органічному розчиннику плівкоутворювальної лакової або іншої основи, продіспергірованих в ній пігментів і наповнювачів і спеціальних добавок. Емалеві фарби призначені для захисту різних поверхонь.
Розглянемо найбільш поширені лакофарбові склади, які призначені для захисту різних поверхонь.
Кремнійорганічні емалі.
Ці склади - найперспективніші серед термостійких покриттів. Застосування таких матеріалів при фарбуванні поверхонь забезпечить:
- Високі електроізоляційні властивості;
- Водовідштовхувальні властивості;
- Масловідштовхувальні властивості;
- Бензостійкість (стійкість до бензину і його гомогенних аналогів);
- Стійкість до низьких температур;
- Стійкість покриття до високих температур (200-700 градусів Цельсія).
Подібні лакофарбові склади можуть захистити цеглу, метал, шифер, бетон, а також дерев'яні поверхні. При цьому вироби не потребують поліровки.
Емалі застосовують для декоративного фарбування і для захисту поверхонь різноманітних будівельних матеріалів (азбестоцемент, деревина, бетон, шифер, метал). Емалі можуть застосовуватися як при внутрішньому, так і при зовнішньому захисту поверхонь. Покривати можна цілі споруди, різне устаткування. Ці об'єкти, притому, можуть експлуатуватися в широкому діапазоні температурних режимів при підвищеній вологості. Можливе забарвлення таких поверхонь, на яких є залишки нітрофарби, пентафталевіих і масляних лакофарбових складів. Але ці залишкові шари не повинні відшаровуватися. Якщо ж попередні шари фарби відшаровуються, то їх потрібно зняти. Емалеві покриття характеризуються стійкістю до дії солей. Стійкість емалей зберігається аж до 150 градусів Цельсія. Наносити такі емалі можна при температурах від -30 до +42 градусів Цельсія.
Захисно-декоративні емалі.
Емаль захисно-декоративна - це суспензія, яка містить як органічні, так і неорганічні пігменти, які розчинені у кремнійорганічному лаку. Захисно-декоративні емалі застосовуються для обробки фасадів будівель, а також бетонних огорож балконів, для захисту азбестоцементу, деревини. Багато ремонтні роботи можуть бути проведені з застосуванням захисно-декоративних лакофарбових складів.
Воднодисперсійні емалі.
Такі емалі виробляються на основі акрилових і алкідних дисперсій. Воднодисперсійні емалі характеризуються високою адгезією, високу проникаючу здатність, хорошою стійкістю до води, ультрафіолетового випромінювання, а також до миючих засобів.
Воднодисперсійні емалі відрізняються невисокою токсичністю. Вони прості в застосуванні. Висока пожежна безпека - ще один плюс подібних покриттів. Властивості, притаманні емалі, дозволять нанести її на поверхні, які позбавлені шару грунтовки.
Воднодисперсійні емалі застосовні для захисних і декоративних забарвлень різних пористих поверхонь. Вони застосовуються як при зовнішній, так і при внутрішній обробці.
Швидковисихаючі емалі.
Такі емалі виробляють на основі нітроцелюлозних дисперсій. У суміш додають пігменти. Швидковисихаючі емалі гарні для фарбування транспортних засобів. Найчастіше ремонтне забарвлення автомобілів здійснюється саме швидковисихаючими складами. Емалі призначені для фарбування виробів світлотехніки, різноманітних приладів, верстатів, устаткування, металевих конструкцій. Крім того, швидковисихаючі емалі відмінно зарекомендували себе при обробці виробів з дерева, деревоволокнистих і деревостружкових плит. Можна фарбувати кухонні меблі, віконні рами та двері такими складами. Швидковисихаюча емаль повинна наноситися на загрунтовану і попередньо підготовлену поверхню. Фарбу наносять пензлем, валіком або розпилювачем.
Швидкість формування покриття при різних температурних режимах різна:
- При 20 градусах Цельсія — 4 години;
- При 60 градусах Цельсія — 1 година;
- При 80 градусах Цельсія - півгодини.
Швидковисихаючу емаль можна застосовувати для захисту від агресивних зовнішніх впливів (наприклад, від атмосферних впливів) і при підвищеній вологості.
Акрилові емалі.
Акрилові емалі - це готові воднодисперсійні фарби, які містять у собі речовини, пов'язані основою акрилу, цільові добавки, наповнювачі та пігментні склади. Акрилові емалі - це базові фарби для колірного комп'ютерного калібрування.
На пофарбованій поверхні акрилові емалі утворюють еластичні, дихаючі (паропроникні) і міцні покриття. Поверхня, яка покрита акриловим складом, буде напівглянцевою. Це покриття надійно захистить вироби з деревини. Акрилові поверхні витримують багаторазові прибирання з застосуванням чистячих / миючих засобів. Також ці поверхні не жовтіють і не піддаються впливам тваринних і рослинних жирів.
Акрилові емалі можуть застосовуватися як для декоративного оздоблення поверхонь, так і для їх захисту. Можна фарбувати меблі, віконні рами, двері. Застосовні вони як усередині приміщень, так і зовні. Попередньо поґрунтовані металеві конструкції теж можуть бути покриті акриловими емалями.